E-ticaret

E-Ticaret nedir?

Gelişen teknoloji ile birlikte esnafların birer birer online satışa ayak uydurması günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. E-ticaret ile birlikte bir çok esnaf internet ortamında yaptıkları satışlar ile birlikte cirosunu arttırmış ve e-ticarete olan önem günümüzde oldukça artmıştır.

1995 yılının ardından internet kullanımının ortaya çıkması ve yaygınlaşması ile birlikte ticaretin elektronik ortamlarda yapılması adına e-ticaret adı verilir. E-ticaret kavramı günümüzde halen devam etmekte ve insanların internet ortamında satışlar yapmasını sağlamaktadır.

E-ticaret insanların dükkanlarını online mağazalara taşımasını gerçekleştirmektedir. Online mağaza açmak için belirli bir internet birikimine sahip olanlar e-ticaret sektörüne hızlı bir giriş yaparken, internet ortamında hazır e-ticaret paketleri de satılmaktadır. Hazır e-ticaret paketleri ile birlikte bir çok esnaf belirli bir ücret ödemekte ve sadece siparişlerini kontrol etmektedirler. Bu noktada internet bilgi birikimine sahip olanlar pek yatırım yapmaz iken sıfırdan e-ticaret sektörüne giriş yapacak olan girişimciler ise hazır e-ticaret paketlerine belirli miktarlarda ücretler ödemektedirler. İnternet sitesi açmak istemeyenler ise hazır pazar yerlerine başvurarak oralarda mağaza açmaktadırlar.

Hazır pazar yerleri; N11, Gitti Gidiyor, Hepsi Burada ve Amazon gibi dev e-ticaret siteleridir. Bu alışveriş sistemine üye ve ortak olabilmek için belirli evrakları eklemek gerekmekte ve bazı pazar yerleri ise bu noktada belirli ücretler talep etmektedir. Sizler de kendi internet sitenizi açmak yerine bu noktalara hazır mağazalar kurarak ürünlerinizi ekleyebilir ve satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Hazır pazar yerlerine mağaza açmak ilk etapta bir çok kişiye daha mantıklı gelirken bir çok kişi ise kendi internet sitelerinden belirli komisyonlar ödemek yerine ürünleri daha uygun fiyatlardan satış sağlamak istemektedirler.

E-ticaret kavramı günümüzde halen en çok araştırılan ve üzerine düşülen konulardan bir tanesidir. Belirli bir sermayesi olan bir çok kişi e-ticaret sitesi kurabilir ve kendilerine gelir kapısı oluşturabilirler. E-ticaret ile ilgili ilk aşamada öğrenilebilecek bir çok aşamayı bu blog yazısında aktarmaya çalıştık. Şahin Nazlı blogundan herkese iyi günler dilerim, sizler de e-ticaret ile ilgili sorularınızı aşağıda yer alan yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bunlarıda Sevebilirsiniz
N11’de Nasıl Satış Yapılır?
E-Ticaret sitesi nasıl yapılır?

Bir Yorum Bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
Websiteniz