HTML/CSS

Giriş ve Temel HTML Yapısı

Html Nedir?

Html kelime anlamı olarak Hyper Text Markup Language (Zengin Metin İşaretleme Dili) kısaltmasıdır. Bir betik dil olan Html tek başına çalışamaz. Çalışması için bir web tarayıcısına (Google Chrome, Yandex Browser vb.) ihtiyaç duymaktadır. W3C tarafından standart haline getirilen etiket yapısı kullanılmaktadır. Html etiketlerini temel olarak inceleyelim.

Etiket Yapısı

Html5 formatı temel olarak üç adet etiketten oluşmaktadır. Bunlar html, head ve body etiketleridir. Html etiketi <html> olarak başlar ve </html> olarak sonlanır. Html kodlarımızın tamamı bu etiketler arasında yer alır. Daha sonr sırasıyla head ve body etiketleri gelmektedir. Head etiketleri arasında title, meta etiketleri, css dosyaları ve js dosyaları linkleri yer almaktadır. Body ise bizim web sayfamızın tarayıcıda gösterildiği bölümdür.

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
	<title>Şahin Nazlı Html Dersleri</title>
</head>
<body>
Bu bir test içeriktir.
</body>
</html>

Yukarıda görmüş olduğunuz temel etiket yapısı içinde <title> yani başlık olarak adlandırılan etiketimizin arasına “Şahin Nazlı Html Dersleri” olarak bir başlık ekledik. Bu başlık tarayıcıda en üstte tab bölümünde gösterilmektedir.

Head etiketinden sonra gelen body ise daha evvel bahsettiğim gibi taryıcıda görünen kısımdır. Örnek kodumuzda yazdığımız gibi body etiketleri arasında yer alan “Bu bir test içeriktir.” yazısı tarayıcımızda görünmektedir.

Html ile ilgili daha fazla bilgi için HTML kategorimizde bulunan yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir Yorum Bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
Websiteniz