Tag Archives: e-ticaret

E-ticaret

E-Ticaret sitesi nasıl yapılır?

Günümüzde en fazla yatırım alan sektörlerden birisi olan e-ticaret, en fazla rekabetin olduğu sektör olarak gözümüze çarpmakta. Son yıllarda artan online satışlar ile birlikte bir çok esnaf kepenk kapatarak online ortamlarda satış yapmaya başladı. Peki e-ticaret nasıl yapılır? İşte detaylar…

E-ticaret yapmak, e-ticaret ile satış yapmak kavramları günümüzde internette en çok arama yapılan sorgulardan bir tanesi. Bu sektöre daha önce girmemiş ve ilk kez başlayacak olanlar için e-ticaret nasıl yapılır adlı yazımız ile sizlerle beraberiz. Yeni başlayanlar için e-ticaret nasıl yapılır, neler gereklidir gibi sorularınızı bu yazılarda cevaplayacağız.

Sektör araştırması yapmalı ve kararınızı vermelisiniz

E-ticaret sektöründe en önemli kısımlardan bir tanesi şüphesiz satış yapacağınız sektörü seçmenizdir. Bunun için ciddi bir sektör araştırması yapmalı ve ne ürünleri satacağınızın kararını bir an önce vermeniz gerekmektedir.

İnternet sitesi kurmalı ve bunun içinde bir alan adı ve hosting sahibi olmanız gerekmektedir

E-ticaret sektörüne yeni giriş yapacak kişiler için ilk aşamanız şüphesiz kendi internet sitenizi oluşturmak olacaktır. İnternet sitenizi oluşturabilmeniz için internet üzerinde alan adı satışları yapan firmalardan birisine girerek orada internet sitenizin adını sorgulatmalı ve daha önce bu alan adı kaydedilmedi ise kaydetmeniz gerekmektedir. Aldığınız alan adının güvenliği ve bir çok bunun gibi özellikleri için sitenizi barındıracağınız bir hosting almanız gerekmektedir. Bu noktada alan adı ve hosting firmaları oldukça fazla olmakla beraber internet üzerinde size en uygun geleni ve siteniz için uygun olan paketi seçmeniz gerekmektedir.

Alan adı ve hosting kısmını tamamlamanız ile birlikte artık e-ticaret site kurma rehberinin ilk önemli olan iki aşamasını bitirmiş oluyorsunuz.

Sitenize uygun bir tema seçimi ile sitenizin görünümünü halletmelisiniz

Alan adı ve hosting işlemlerini tamamladıktan sonra siteniz için internette yer alan ücretli, ücretsiz e-ticaret temalarına göz atarak bunu sitenize kurmanız ve sitenize girecek olan müşterilerinize hitap edecek bir site görünümü oluşturmanız gerekmektedir.

E-Ticaret nasıl yapılır? adlı içerik rehberimizin ilk kısmını burada tamamlıyor ve sonraki E-ticaret nasıl yapılır? adlı yazılarımızda ise bu rehberin devamını sizlerle paylaşıyor olacağız.

Okumya Devam Et
E-ticaret

E-Ticaret nedir?

Gelişen teknoloji ile birlikte esnafların birer birer online satışa ayak uydurması günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. E-ticaret ile birlikte bir çok esnaf internet ortamında yaptıkları satışlar ile birlikte cirosunu arttırmış ve e-ticarete olan önem günümüzde oldukça artmıştır.

1995 yılının ardından internet kullanımının ortaya çıkması ve yaygınlaşması ile birlikte ticaretin elektronik ortamlarda yapılması adına e-ticaret adı verilir. E-ticaret kavramı günümüzde halen devam etmekte ve insanların internet ortamında satışlar yapmasını sağlamaktadır.

E-ticaret insanların dükkanlarını online mağazalara taşımasını gerçekleştirmektedir. Online mağaza açmak için belirli bir internet birikimine sahip olanlar e-ticaret sektörüne hızlı bir giriş yaparken, internet ortamında hazır e-ticaret paketleri de satılmaktadır. Hazır e-ticaret paketleri ile birlikte bir çok esnaf belirli bir ücret ödemekte ve sadece siparişlerini kontrol etmektedirler. Bu noktada internet bilgi birikimine sahip olanlar pek yatırım yapmaz iken sıfırdan e-ticaret sektörüne giriş yapacak olan girişimciler ise hazır e-ticaret paketlerine belirli miktarlarda ücretler ödemektedirler. İnternet sitesi açmak istemeyenler ise hazır pazar yerlerine başvurarak oralarda mağaza açmaktadırlar.

Hazır pazar yerleri; N11, Gitti Gidiyor, Hepsi Burada ve Amazon gibi dev e-ticaret siteleridir. Bu alışveriş sistemine üye ve ortak olabilmek için belirli evrakları eklemek gerekmekte ve bazı pazar yerleri ise bu noktada belirli ücretler talep etmektedir. Sizler de kendi internet sitenizi açmak yerine bu noktalara hazır mağazalar kurarak ürünlerinizi ekleyebilir ve satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Hazır pazar yerlerine mağaza açmak ilk etapta bir çok kişiye daha mantıklı gelirken bir çok kişi ise kendi internet sitelerinden belirli komisyonlar ödemek yerine ürünleri daha uygun fiyatlardan satış sağlamak istemektedirler.

E-ticaret kavramı günümüzde halen en çok araştırılan ve üzerine düşülen konulardan bir tanesidir. Belirli bir sermayesi olan bir çok kişi e-ticaret sitesi kurabilir ve kendilerine gelir kapısı oluşturabilirler. E-ticaret ile ilgili ilk aşamada öğrenilebilecek bir çok aşamayı bu blog yazısında aktarmaya çalıştık. Şahin Nazlı blogundan herkese iyi günler dilerim, sizler de e-ticaret ile ilgili sorularınızı aşağıda yer alan yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Okumya Devam Et