PHP

Php Nedir?

php nedir sahin

Php (server side) sunucu taraflı çalışan, HTML içine gömülebilen bir web programlama dilidir. Açılımı Hypertext Preprocessor olup Türkçe anlamı Hiper Yazı Önişlemcisidir. İlk defa 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından kendi kişisel web sitesinde kullanılmak üzere geliştirilmeye başlanan PHP’nin bugün dünya üzerinde milyonlarca geliştiricisi bulunmaktadır. İlk başta Personel Home Page olarak adlandırılmıştır. En son sürümü PHP7 olan PHP aynı zamanda nesne yönelimli ve MVC (model view controller) yapısına uygun olarak proje geliştirmenize imkan sağlayan bir dildir. Maskotu bir fildir ve (elePHPhant) olarak adlandırılır. Ayrıca Laravel ve Codeigneter başta olmak üzere bir çok frameworke sahiptir.

Neden Php Kullanmalıyım?

Birçok kişi web yazılım dünyasına girerken neden PHP diye sormuştur. PHP bugün dünya üzerinde en fazla kullanılan web programlama dilidir. Tercih edilmesinin en önemli sebebi öğrenilmesi kolay, açık kaynaklı ve bir çok geliştiriciye sahip olmasıdır. Yazılım geliştirirken PHP kullanmanız projeniz ile ilgili internet üzerinde ulaşabileceğiniz birçok kaynak sağlar. Destek grupları, forumlar ve bloglar sayesinde karşılaştığınız sorunları çok kısa bir sürede çözüme ulaştırabilirsiniz. PHP kolaylıkla html içine yerleşip çalışabilmektedir. Bu sayede HTML ile yazılmış sayfaları çok kısa bir sürede dinamik hale getirebilir, veritabanı da kullanarak kendinize tamamen yönetilebilr web projeleri geliştirebilirsiniz. Kendi blogunuzu, e-ticaret sitenizi, sosyal medya sitenizi yapabilirsiniz.

Kimler PHP kullanmaktadır?

Dünyada şuan web tabanlı hizmet veren yazılımların yaklaşık olarak %80’i PHP dili ile geliştirilmektedir. En yaygın kullanılan içerik yönetim sistemleri olan WordPres , Joomla, Drupal ve Vbulletin PHP dili ile geliştirilmektedir. Ayrıca Facebook, Flickr, Yahoo, Twitter, Digg ve Friendster gibi büyük markalar başta olmak üzere 250 milyon web sitesi tarafından kullanılmaktadır. Sizlerde bir web geliştiricisi olmak istiyorsanız bu yola PHP ile çıkmanız öğrenme sürecinde size büyük avnataj sağlayacaktır.

Bloğumda PHP ile ilgili yazılar paylaşarak öğrenme sürecinizde size faydalı olmaya çalışacağım. PHP öğrenmeye nasıl başlayacağınızı, döngüleri, operatörleri, değişkenleri ve temel bir çok elemanı tek tek anlatacağım. Sizde neden PHP diyorsanız daha detyalı bilgiyi PHP kategorim üzerinden edinebilirsiniz.

2 Yorum
  • Burak Darıcı Ara 21,2019 at 01:45

    Faydalı bir yazı olmuş tebrikler

    • Şahin Nazlı Ara 21,2019 at 01:46

      Değerli yorumunuz için teşekkür ederim

Bir Yorum Bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
Websiteniz